Finalinde Ters Köşe Yapan En İyi 10 Film

Aşağıda sizi finalinde sizi bir güzel ters köşeye yatıracak filmler duruyor. Ama öncesinde gelin isterseniz şaşırmak üzerine biraz düşünelim. Şaşırmak, basitçe kişinin beklentilerinin tersine gelişmiş bir olay karşısında hissettiği durum olarak adlandırılabilir. Şaşırma eyleminin iyi ya da kötü yönde “değerliği” vardır. Değerlik kelimesi İngiliz dilinde psikoloji literatüründe kullanılan “valence” kelimesinin Türkçe’de kimya kavramları arasında kullanılan karşılığıdır. Başka bir dildeki psikolojik teriminin bizim bir dilimizde kimyasal bir karşılığının olması psikoloji de ruhun kimyasını inceleyen bilimdir var sayımı ile biz Türk’ler tarafından son derece doğal bir şeymiş gibi algılanması normaldir. Sonuçta pozitif hisler de negatif hisler de şaşkınlık hissi uyandırabilir. Aynı şekilde şaşkınlıklarımız anlık da sürebilir, yıllar boyu da. İnsanın doğasına uygun olarak uzun süren şaşkınlıklar kötü değerliği olanlardır, zira içimizdeki nankörlük merkezi, iyi olan hiç bir şeye uzun süre değer vermemize izin vermediği gibi iyi yönde yaşanan şaşkınlık duygularımızın da uzun yıllar boyu devam etmesine olanak tanımaz. Yıllar boyu süren şaşkınlıklar genelde bizim toplumumuzda anadan babadan, kardeşten ve kaçınılmaz olarak eşten ve en nihayetinde evlattan yenen kazıkların pişmanlık, hınç, kadere isyan, ümitsizlik gibi en belirgin yan ürünlerden biridir. Malum en çok güvendiklerimizden kazık yediğimiz durumda olayın şaşkınlığını üzerinden atmamız çok kolay olmaz. Zira bizim dilimizde güven kelimesi birincil olarak içinde kötü yönde şaşkınlık yaşatmama taahhütünü de içerir.

Konu sanatın insan üzerinde bıraktığı şaşkınlığa gelince bu durumu bir kaç farklı seviyede ele alabiliriz:

Bir. Büyüklükten şaşkınlık. Genelde sanattan ziyade mühendislik şaheserlerin küçük insanın üzerinde bıraktığı ezilme, korkma, hayran olma gibi duyguların yanında oluşturduğu diğer duygudur. Doğal olarak hem mühendis hem sanatçı olmak zorunda olan mimarların eserleri bu kategorinin en belirgin örnekleridir. İnsanoğlunun sanattan alabileceği en sığ ve kalitesiz şaşırma durumudur.

İki. Hikaye üzerine kurgulanan sanatların, yani sinema, tiyatro ve edebiyatın izleyen üzerinde bıraktığı şaşkınlık hissi. Günümüzde fast moving consumer şaşlangaçı olarak da adlandırılabilir.

Üç. Michelangelo Buonarrotti ya da Fillippo Bruneleschi gibi dünya üzerine bir daha gelmesi çok zor olan über-dehaların şaheserlerinin, görebilen insan üzerinde oluşturduğu, hayranlık, kıskançlık, imkansızlık ve acizlik duygularının vektörel toplamı. Kişi arzu ederse bu şaşkınlık hissini saygı ve sadakatle birleştirerek ömür boyu keyif sürebilir.

Bu yazı sinemanın şaşırtma sanatını en iyi kullanan örnekleri üzerine yazılmaya başlandığını unutmayalım, bu kadar girizgah yetsin diyelim ve asıl konumuza dönelim.  

Artık lafı daha fazla uzatmadan, bazıları çok acımasızca, bazıları da çok zekice şaşırtan ve finalinde izleyici ters köşe yapıp şaşırtan harika filmler, buyurun buradan izleyin.

1. Old Boy 

Büyük üstad Park Chan-wook’un sınırları zorlayan eseri. Ben sinemada her şeyi izlerim rahatsız olmam diyenler önden buyursun, ufak bir not, yönetmen kızına ne iş yaptığını çektiği bu filmle anlatamayacağı için I’m a robot but it’s OK isimli geyik filmi çevirmek zorunda kalmış. Old Boy IMDB puanı 8.4 (180 bin oy)2. Incendies. 

Eğer Türkçe isimiyle İçimdeki Yangın’ı henüz izlemediyseniz burnumuzun dibindeki Lübnan’daki insanların kendi komşularının elinden neler çektiğine dair bir fikriniz yok demektir. Film baştan aşağı bir tarih ve insanlık dersi veriyor. Filmin sonu ise izleyicinin yanağı ve kulağını kavrayacak kocaman bir el tarafından sağlam bir tokat yapıştırıyor, siz daha tokatın nereden geldiğini anlamadan da bir güzel tükürüyor, siz de gördükleriniz karşısında ağzınızı açamadan insanlığınızdan utanıp sessizce olay yerinden uzaklaşıyorsunuz. IMDB Puanı 8.1 (25 bin oy)3. Cassanra’s Dream

Yanlışlıkla sahtekarlarla, dolandırıcılara akraba olmuşlar için terapi gibi film, hanım bak sadece bizim  ailde yokmuş, her toplumda varmış böyle sahtekarlar diyerek avanak avuntusu uydurmak için birebir. Cassandra’s Dream. Yine bir Woody Allen filmi. IMDB puanı 6.7 (7 bin oy)

4. Mother

a.k.a. Madeo. Kore sineması uzmanı değilim ama bu filmin yakın dönem baş yapıtlarından biri sayıldığına eminim. IMDB puanı 7.8 (13 bin oy).

5. Skin I live In. 

Bu filmin surpriz faktöründen iyice zevk almak için benim önerim şu şekilde. Filmi nasılsa kaçırdınız sinemada izleyemezsiniz, yorgun olduğunuz bir akşam yarı uykulu bir halde DVD’sini izlemeye başlayın. İzlerken de öncelikle çok ciddiye almayın, hatta  bu film nereye gider, bu herif kim, bu kadın kim, kim verdi lan bana bu filmi şeklinde söylenin, arada bir de telefonunuzla oynayın iyice kafanız karışsın. Filmin ikinci yarısında elinizi yüzünüzü yıkayın iyice ayılın ki sonradan tekrar başa almak isterseniz uykunuz kaçmış olsun. Yönetmen Pedro Almodovar, IMDB puanı 7.6 (50 bin oy)

6. Match Point

Ben eti çok pişmiş, filmi de yengemlerle seyredebileceklerimden sevenlerdenim diyenler Old Boy ve Incendies’ye hiç bulaşmayın direkt buna atlasınlar. Match point. Woody Allen. IMDB puanı 7.7 (104 bin oy)


7. Man from earth.  

Science fiction, tarih, teoloji tiyatro ve zekanın bu kadar güzel birleştiği kaç tane daha sanat eseri vardır bilemiyorum. IMDB puanı 7.9 (70 bin oy)

8. Side Affects  

Steven Sodherberg’in Jude Law’un baş rollerinde oynadığı 2013 yapımı taze filmi. Gerçek bir twister örneği. İzleyici film içinde birkaç kez ters köşeye yatırıyor. Bu tip sinemayı sevenlerin hoşlanacakları bir yapıt. Ufak bir shutter island havası var diyebiliriz.

9. The Usual Suspects  

Uzunca bir süre direndim bu listeye the Usual Suspects’i eklemedim. Sebebi ise en popüler ters köşe film olmasıydı. Sonra düşündüm, Tarantino’nun tüm zamanların en fazla ilgi görmüş twister’ını liste dışı bırakmak, dağa küsmüş tavşan olmaktan başka birşey olmayacak, listeme paşa paşa ekledim. Keyser Söze içimizde.


Sorumluluk reddi.

Bir. Bu yazı, listedeki filmlerin muhabbetini açtığınızda umarsız bir şekilde dinliyor numarası yapıp ilk fırsatta  “biz onu değil de, full HD film indiriyoruz, çocuğu uyutmak için filmi durdurduğumuzda görüntü ekranda sanki resim gibi çok kaliteli  donuyor” diyen ticari sinema izleyicisine kesinlikle bir şey ifade etmez.

İki. Birinci ve altıncı sıradaki filmler bir çok insanı ciddi açıdan rahatsız edecek konu ve sahneler içeriyor olabilir, seçiminizi bunun bilincinde yapın.

Hepinize iyi seyirler !!!

p.s. Bu yazıyı ilginizi çektiyse şu yazılar da ilginizi çekebilir.

En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri
En İyi Hayat Dersi Veren Filmler
En İyi Hayat Hikayesi Filmleri
En İyi Direniş Filmleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: