Sosyal Bilgiler Dersi Kaldırılsın Yerine Sosyal Deneyler Dersi Koyulsun

Yeni anne babaların yüzleşmeleri gereken en sıkıcı gerçeklerden biri şudur: “Çocuklarınız sizin davranışlarınızı ayna gibi yansıtırlar” 

Bu yüzleşmenin ilk kez gerçekleştiği yer genellikle şirketin yolladığı soft skill eğitimlerinden biridir. Başlangıç seviyesindeki yöneticiler için tasarlanan eğitimlerde, eğitmen taze yöneticilerin ekip arkadaşlarına iyi örnek olmaları gerektiği mesajını genellikle bu örnekle verir. Biz insanlar malesef bu evrensel önermenin iş yerinde sabah 8 akşam 5 sorumluluğunu üstlendiğimiz insanlar düşünüldüğünde doğru olabileceğine kayıtsız inanırız da sıra kendi çocuklarımızın acımasız tepkilerinin sorumluluklarını üzerimize almaya gelince hiç de hevesli olmayız.  

Çocuklarımızın ayna gibi yansıttığı şımarık, bencil, acımasız davranışların sorumluluğunu atmak için biz Türk’lerin zihninde doğal olarak oluşuveren olağan şüpheliler listesi şu şekildedir.

Bir. Tabii ki eşimiz.
İki. Çocuğumuzla en fazla zaman geçiren eşimizin birinci derece akrabası, şüphesiz kayınvalidemiz.
Üç. Çocuğumuzla son zamanlarda bir araya gelip vakit geçirmiş eşimizin birinci derece akrabası. Tabii ya, dedesi ya da dayısı.
Dört. Çocuğumuzun yakın zamanda bakıcısından uzaklaşarak sosyal bir faaliyet yapmasına ön ayak olmuş  zengin komşunun şımarık çocuğu.
Beş. Eşimiz ve eşimizin de bu şekilde davranmasına sebep olan sülalesi, yedi ceddi, yedi ceddinin alayı.

Sonuçta görüldüğü gibi milletçe ayna teorisini parçalı olarak kabul etmiş olmakla beraber teorinin bizimle ilgili kısmıyla çok ilgilenmeyiz. Yine de çocuk yetiştirme sanatında uzmanlığı kimseye bırakmayız.


Gelin şimdi hep beraber yukarıdaki teoriyi harika bir şekilde destekleyen aşağıdaki videoyu izleyelim. 
Kurgu çok basit. Bebenize bir anda cadılar bayramı şekerlerinin hepsini yediğinizi söylüyorsunuz ve tepkisini elinizdeki herhangi birşeyle kaydedip YouTube üzerinden paylaşıyorsunuz. Bu kavramın adı  YouTube challenge. Challenge’ın sahibi Jimmy Kimmel adında bir showman, gelen video cevapları (ingilizce’de video response olarak da geçer) kesip biçip son haline getiriliyor ve yayına hazırlanıyor. 
Dikkat ederseniz bebelerin çok büyük bir çoğunluğu milisaniyeler mertebesinde verilen olumsuz mesajı algılıyor ve negatif tepkilerini şuursuzca ortaya koymaya başlıyor. Bir tanesi işi fiziksel şiddete vardırıyor. Bir tanesi portatif masa gibi kapanıyor. Negatif tepki veren bebişler ilk mesajdan sonra kendisine verilen olumlu mesajları ya da önermeleri dikkate almıyor, sadece tepkilerini vermeye devam ediyorlar. Aralarında video’nun en sonunda gösterilen  harika yetiştirilmiş 3 bebe dışında hepsi felaket bir biçimde davranıyor. 

Yine dikkat ederseniz bu tepkilerin hepsi esasında öğrenilmiş davranışlar. Yani çocukların hepsinin anne ve babalarının davranışlarını taklit ettikleri çok net anlaşılıyor. Hatta ben sadece senin mutlu olmanı istiyorum diyen bebe de çok muhtemeldir ki babasından öğrendiği şövalyeliği anasına satıyor.

Youtube üzerinden matrak olsun arada da televizyona çıkarım belki motivasyonu ile insanların güle oynaya çekip paylaştıkları özelleri, başka bir açıdan baktığınızda bir sosyal deneyin bir parçası esasında. Sosyal deneylerin en müthiş yönleri tartıştıkları konuyla ilgili daha önce yazılmış, çizilmiş, söylenmiş herşeyden daha iyi konunun derinliğini anlatmalarıdır.  Çünkü sosyal deneylerde kendi ortamlarında doğal davranan insanlar vardır ve hepimiz biliriz ki deneydeki koşullar geçerli olduğunda aslında hepimiz deneydeki insanlar gibi kontrolden çıkıp kendimizden hiç beklenmeyen tutum ve davranışlar sergileyebiliriz.

Benim en favori sosyal deney eserim, Denis Gansel’in die Welle‘sidir. Bu filmi ilk izlediğim günden beri bir çok arkadaşıma zorla verip izletmeye çalışmışımdır ve her seferinde eklemişimdir. Bu film, toplumlarda faşizmin ve otokrasinin gelişimi ve yerleşimi ile ilgili 4 sene siyasal bilgiler fakültesinde edinebileceğiniz bilgilere bedeldir diye.

Minicik bebelerin anne ve babalarının basit bir şakalarına verdikleri tepkileri gördünüz. Emin olun bizler de konu kurgulanmış bilgilere tepki vermeye gelince bu bebelerden hiç farklı değiliz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: