YouTube’dan İzleyebileceğiniz İyi Belgeseller

YouTube’un adı ne demek konusunu daha önceki bir yazımda paylaşmıştım. Bu sonsuz görsel hazineye birşeyler katmıyor olsanız da bu hazinenin size birşeyler katmasına engel olmayın.  Zevkiniz, merakınız, öğrenmek istediğiniz konu ne olursa olsun emin olun oralarda bir yerlerde sizi bekleyen son derece iyi bir içerik var ve bu anlamda düşündüğümde YouTube benim için her akşam yeniden paket ipliğini çözdüğüm bir hediye gibi neredeyse. 


Bilgi paylaşıldıkça dünya daha çok yaşanabilir bir gezegen haline gelir felsefesinden yola çıkarak şu ana kadar YouTube’da izlediğim en iyi belgeselleri aşağıda paylaşıyorum.


BİR. Dünyanın En Pahalı Resimleri – BBC

İnsan zihinleri arasında, konu sanat eserlerine saygı duymaya gelince çok ciddi fark olduğu bilimsel bir gerçek. Bu durumu AADAP Sendromu  (Art Appreciation Divide Among Primats Syndrome – bu yazıyı yazarken uydurdum) adlandırmak mümkün. 

Bir kanvas parçasının üzerindeki renkli bir leke toplumun etkin bir kesimi için sadece bir lunatiğin zırvalaması ve kendilerini sanat sever olarak adlandıran bir takım züppe ya da doğuştan kaybetmişlerin sırf farklı olmak adına bu zırvayı yüceltme çabasından başka birşey değilken, kimisi için fırsatını bulduğu anda milyonlarca doları gözünü kırpmadan sayabileceği dünyanın en ayrıcalıklı malıdır. Bunları yazarken fark ettim ki sanat eserlerini topluma farklı medyalardaki kopyaları ile ulaşan (müzik, sinema, edebiyat) ve orjinalinin ünü ile ulaşan (resim, heykel) olarak ikiye ayrımak gerek. Ben kimseyi bir müzede Tolstoy’un Anne Karenine’in duvarlara birer birer asılmış orjinal el yazmalarının başında hayal edemiyorum, ancak en sanatbilmezi bile hasbel kader yolu Paris’e düştüğünde hızlıca Louvre’a girip Mona Lisa’yı dünya gözüyle görmeyi kendine iş edinir.  Dolayısı ile orjinalleri en fazla para eden sanat dalı günlük tükettiğimiz sanat ürünlerinin belki de en azlarından birisi olmasına karşın resim olmuştur. Hangi resimlere kimler, neden, kaçar milyon doları, hangi kafayla veriyor soruları sizin için ilginçse, buyurun aşağıdaki belgeseli izleyin.

https://youtube.googleapis.com/v/ET5pvDI-TOY&source=uds

İKİ. Japonların Büyük Savaştan Önce Uçak Gemisine Sahip Olma  Çabaları

İkinci dünya savaşının Pasifik cephesi sadece Japonların Pearl Harbour’u bombalaması ile açıldı önermesi esasında bir başlangıç değil bir sonuç. Peki Japonlar bu noktaya nasıl geldiler hiç düşünüdüz mü ? 2013’te bile pasifikteki herhangi bir noktaya kaç devlet yüzlerce uçak gönderebilir ?  Kaç millet pilotlarını denizin ortasında hareket halinde olan bir platforma iniş yapabilmek için eğitebilir ? Bu arada dünyada kaç ülkede uçak gemisi var ? Bunları ister belgeseli izlerken ister bitirdikten sonra düşünün seçim sizin.

https://youtube.googleapis.com/v/2sMSOr8I44k&source=uds
Savaşın Ardından Ardından İşgal Altındaki Almanya’da Nazi Direrişi.

İkinci dünya savaşı meraklılarının ilgisini çekebilecek bir belgesel daha. Alman’ların dünyayı zapt etme hayali kurarken, bir anda kendi ana vatanlarını (hinterland) doğudan Ruslara, güneyden Amerikalı’lara batıdan İngiliz’lere kaptırdıktan sonra direnmemiş olmaları düşünmek sakillik olur. Nedense bu direniş çok az dillendirilmiş bir tarihi gerçektir. Detaylarını merak edenler buyursunlar aşağıdan izlesinler.


Vücut Dili Bence bu hayatta okuma yazma öğrenmekten daha büyük meziyet vücut dili okuyabilmektir. İşin biraz derinine inince vücut dilinin ağızdan çıkan sözlere göre ne kadar fazla şey ifade ettiğini hayretler içinde anlıyorsunuz. Benimle aynı kafada olanlar için İnternet’te konuyla ilgili en derli toplu kaynaklardan biri aşağıda.Romanov’ların Başına Gelenler

Bir an için arkanıza yaslanın ve Rus çarının 5 yaşındaki kızı olduğunuzu hayal edin. Bir gece sabaha karşı ailenizin ihtilal gerçekleştiren o zamana kadar ayak takımı diye adlandırılan kesim tarafın kurşuna dizildiğini, malınızın mülkünüzün herşeyinizin ateşe verildiğini düşünün. Normal şartlar altında bu katliamdaki kayıplardan biri olmanız gerekirken mistik bir şekilde kurtulduğunuzu, olayın travması yüzünden köklerinize dair hiç birşey hatırlamadığınızı ve yetişkinliğe adım attığınız yıllarda dünyanın kocaman bir savaş geçirdiğini ve dalgaların sizi Doğu Almanya adı verilen yapay bir ülkeye sürüklediğini düşünün. Yıllar sonra bile ölüm hak miras helal kurallarının Rusya’da da geçerli olduğunu ve üzerinde hak iddia edebileceğiniz milyarlarca dolarlık bir mirasın tek varisi olsaydınız ne yapardınız, ya da olmak için ne yapardınız ? Prenses Anastasia’nın akıllara zarar hikayesini buyurun buradan izeleyin. 

Kaptanı Tarafından Kaçırılan Rus Savaş Gemisi.  Bu da çok anlatılmayan yakın tarih hikayelerinin başında geliyor. 1975 Kasım’ında bir Rus savaş gemisinin, o dönemki sistemin yolsuzluklara boğulduğunu gerekçe gösteren ikinci komutan tarafından kaçırıldığını, Sovyet donanmasının gemiyi uzunca süren bir kovalamacının ardından zar zor ele geçirdiğini duymuş muydunuz ?

http://www.youtube.com/watch?v=JYQEl9OxnqM

Amerika’nın Göbeğindeki Toplama Kampları  İkinci Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarının sadece Almanya tarafından kullanıldığını düşünüyorsanız bir kez daha düşünün isterseniz. Savaş sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nde toplama kampları kuruldu ve bu kamplarda Amerikan vatandaşları tutuldu dersem inanır mısınız ? İnanmazsanız buyurun bunu izleyin.


Machievelli’nin Bilgeliği


Ne kadar anlatsam sadece meraklısının alacağı ve bana da uzun süre dua edeceği bir mal o yüzden hiç detaya girip kendimi de sizi de yormuyorum. Niccolo Machievelli’yi  anlamak üzerine çok nadide bir eser diyor ve elindeki nadide malının mağaza bulunduğu yeri umursamaz bir eda ile toy müşteriye gösteren nobran satıcı edası ile aşağıda inceleyebilirsiniz diyorum.
Wie heisst das Auto ?

Almanlar ve araba mı dediniz ? Önce bu açıdan bir inceleyin, sonra konuşalım.


Moderin Aleman Toplumu

Şu dünyada benim için ciddi şekilde incelenmesi gereken toplumların başında hiç şüphesiz Alman’lar geliyor. Bunun iki temel nedeni var. Birincisi İkinci Dünya Savaşı öncesi, ikincisi de savaş sonrası yaptıkları hemen hemen herşey. İkincisi de savaş sonrasında doğudan batıdan ve güneyden işgal edilip yıllarca kontrol altında kaldıktan sonra dünyanın ikinci büyük ekonomik gücü olmalarını sağlayan özellikleri. Aşağıdaki belgesel ikinci konuyla ilgili granül bir örnek.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: