Parental Liderlik

Çocuğu yaptıktan sonra büyütmek, sadece fiziksel olarak besleyip büyütmek anlamına gelmiyor, aynı zamanda çocuğun zihinsel ve kişisel gelişimine de liderlik etmeniz gerekiyor Bu anlamda Türk toplumunda anne ve babaları basitçe 3’e ayırmak mümkün.
Fiziksel büyütücüler: Çocuğun zihinsel gelişimi ile ilgili zerre kadar ilgilenmeyip, çocuğu ayakları üzerinde durana kadar besleyip, sarmalayıp, biraz koşmayı, biraz kavga etmeyi öğretip, çocuğunu erken yaşta hayata bırakan anne baba tipi. Toplumun en alt kesiminde kendi dünyalarında mutlu yaşayan bu kesimle ilgili en güzel örnek, kucaklarında bizimkilerden çok daha sağlıklı oldukları kıpkırmızı yanaklarından ve pürüzsüz göz aklarından belli olan, kendisini trafiğin, aracının ve o aracı almak için ödediği kredi üçgeninin içine hapsetmiş şehir insanından üç beş kuruş para kopartıp o günkü hayatını kurtarmaya çalışan dilenciler verilebilir. Bu tiplerle ilgili daha pastoral örnek olarak, TRT’nin Toros’larda kurdukları çadırlarda yaşayan yörükler ile ilgili belgesellerine göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zihinsel öğütücüler Elindeki bütün maddi imkanları, çocuğun hasbel kader içine doğduğu sistem neyi dikte ediyorsa, sorgulamadan akıtan, sonra da hadi yavrum, koş yavrum diye çocuğu bir o yana bir bu yana savuran, aynı zamanda toplumun çok büyük bir kısmını oluşturan, takipçi olarak da adlandırabileceğimiz tipler, yani bir çoğumuz.
Perental Liderler: Çocuğunun içinde bulunan cevheri toplum tarafından köreltilmeden önce kendi keşfedip, gerekli liderliği yaparak, “kendini gerçekleştirebilmiş”, mutlu ve saygın bir birey yetiştirme erdemini yakalayabilmiş nadir kesimdir.
Bu kesim ister bilinçli ister içgüdüsel olsun çocuklarının sadece fen matematikde değil aşağıdaki zeka tiplerinden birinde de sivrilerek de hayatta başarılı olabileceğini inanan, çocuklarının farklı yeteneklerine saygı duyup, onlara inanan anne babalardır.
1. Dilsel zeka: Kısaca kendini ifade edebilme ve işitsel ya da yazılı olarak ifade edileni anlamdırabilme yeteceği olarak ifade edilebilir.
2. Mantıksal Zeka: Mantıksal zekası yüksek olan insanlar kompleks sayısal problemleri belirli bir kurala göre kolaylıkla ufak problemlere ayırıp doğru sonucu bulana kadar modelleyebilirler. Tipik eğitim sistemi piramidinin en üstünde bu tip zeka tipi yer alır.
3. Kinestetik zeka: Kinestetik zekası yüksek insanların vücutları ve içinde bulundukları uzayla ilgili üstün yetenekleri vardır. Sporda, dansta, sahne sanatlarında yıldızlaşmış insanların hepsi zeka tipinin çizgi dışı örnekleridir.
4. Spatial Zeka: Bu zekaya sahip insanlar, 3 boyutlu hacimler ile ilgili üstün yeteneklere sahiptirler. Marangozlar, heykeltraşlar, mimarlar, pilotlar örnek verilebilir.
5. İşitsel zeka: Müzik zekası olarak da adlandırılabilecek bu gruptaki insanlar, sesleri büyük bir netlikle ayırt edebilirler, ve seslerle ilgili diğer insanların armoni olarak adlandıracağı dahiyane seriler tasarlayabilirler.
6. Kişiler arası – sosyal zeka:  Doğal lider olarak tanımlayabileceğimiz sosyal zekası yüksek insanlar, etkileşimde bulundukları insanları harekete geçirebilirler, toplumdaki belirsizliklerde insiyatifi ellerine alıp liderlik yapabilirler ve liderlik ettikleri grubu kendi stratejileri doğrultusunda harekete geçirebilirler.
7. İçsel (intrapersonal) zeka: İçsel zeka en nadir bulunan zeka tiplerinden biridir. İçsel zekası yüksek insanlar, kendi bilinçlerinden ve duygu durumlarından yola çıkarak, dini, siyasi, idari, ebedi, deha olarak ortaya çıkarlar.
Parental Liderlik kavramı ilk bakışta bir çoğunuza, biraz kumarbazlarda bulunan,  elindeki en değerli varlığı sonunda kazandıracağına mantıksızca inandığın bir seçime yatırıp hiç bir garanti olmamasına karşın kazanmayı ümit etmek gibi gelebilir. Emin olun benim için yukarıda bahsettiğim “Fiziksel Büyütücüler”,  “Zihinsel Öğütücü”lerden çok daha başarılı anne babalık tipi. Yine de ellerindeki imkanlar dahilinde çocuklarını üst basamaklara taşıyabilmek için eğitim sisteminin önlerine koyduğu her türlü yokuşa sorgusuzca vurulan milyonlarca insanı da eleştirmek benim haddime düşmez.

 

Annem, “Çocuğu doğurursun- Huyunu doğuramazsın” derdi, bu çok doğru yine de, çocuğa hayattaki potansiyelini çıkartacağı yola kadar doğru liderlik etmek ebebeynlerin elinde.

“İyi diyorsun ama boş bu işler, ben matematikten kaç net yapmış ona bakarım” demeden önce eğitim sistemi ve çocuklardaki potansiyellerle ilgili aşağıdaki video’lara bir göz atın isterseniz. Video’ların hepsine http://www.ted.com ‘da Türkçe alt yazılı olarak ulaşmanız mümkün.

Bir. Sir Ken Robinson – Do Schools Kill Creativy
İki  –  Prof. Carol Dweck – Beileving that You Can ImproveÜç – Sir Ken Robinson – How To Escape Education’s Death Valley

Dört – Sir Ken Robinson Bring on the Learning Revolution
Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, bu yazıyı yazdığım sırada, google’da parental liderlik aramasının karşılığında bir sonuç çıkmıyordu. Demek milletçe, çocuklarımıza liderlik yapmak gibi bir derdimiz yokmuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: