Atasözü Atanındır

Birgün imamın kayığına binip eninde sonunda ata olacağımız gerçeğinden yola çıkarak kendi adıma kolları sıvıyor ve gelecek kuşaklara halis muhlis atasözlerimi bırakmaya başlıyorum.

Umarım bu uğraşı Reşat Ekrem Koçu’nun İstanbul Ansiklopedisi macerası ile aynı kaderi paylaşmaz 😉

A.

Ağlamayacağın cenazede güneş gözlüğü takma.
Anlamı: Girdiğin topluluklarda sırf şekil olsun diye gereksiz tavırlar içine girme, inandırıcılığını kaybeder, kendini görgüsüz ve  içi dışı bir olmayan insan yerine düşürürsün. Kullanım şekli ve dozajı: Gerekli gereksiz şekle girmeye bayılan eş dost akraba üzerinde yeri geldiğinde tek doz kullanın, baktınız tınlamıyor, tedaviyi ve yüz göz olmayı hemen bırakın.

Kaynak: Kasım 2012, E. Sönmezer

Anasına bak oğlunu al

Yanlış adama aşık olan saf kadının dilemması olarak da adlandıracağımız teori şu şekilde gelişiyor.
Öncelikle ortada karekterinde problem olan bir erkek varsa annesi için çok basit iki durum söz konusu olabilir. Şöyle ki:
A) Anne iyi bir karaktere sahiptir  B) Anne problemli bir karaktere sahiptir.
Her iki durumda da erkeğin karakteri problemliyse, bu durumun, söz konusu erkeğe aşık olan kadın için her ne olursa olsun kayıp bir durum olduğunu şu şekilde ispat edebiliriz.
  1. A şıkkındaki “iyi karaktere sahip annesi” tarafından bile karakteri düzeltilememiş problemli bir erkeğin başka bir kadın tarafından adam edilmesi mümkün değildir.
  2.  B şıkkındaki kötü bir kişiliği olan anne tarafından kişiliği bozulmuş bir adamın  yine başka bir kadın tarafından adam edilmesi mümkün değildir.
Bu durumu “yanlış adamı seven kadın dilemması” olarak da nitelendirebiliriz ve bir çok kadının zamanla düzeltirim nasılsa diye ilişkiye başlayıp, eninde sonunda hüsrana uğramasının çok basit nedeni olarak açıklayabiliriz.
Sonuç olarak Anasına bak oğlunu al.
 
Şubat 2017

 

B.

Başkalarını mutlu etmek için yaşamak, sırf google’da ön sırada çıkmak için blog yazmaya benzer.

Anlamı: Hayatını başkalarını mutlu etmek için şekillendirmeye çalışırsan, günün sonunda diğerlerinin beklentileri ve kalıpları arasında sıkışıp kalırsın, kimse neyi niye yaptığını anlamaz.

Being ditrubted is inevitable, being distracted is optional.
Anlamı: Yaşadıkça öğrenirsiniz.
A.ES Kasım 2017

D.

DVD player’ların kumandasındaki “angle” tuşu gibisin.
Anlamı: Özellikle iş hayatında yerleştirildiği mevkide bütün çalışanları hayrete düşürecek, süper etkileyecek, kimsenin yapamayacagi bir hareket yapacakmış gibi durup hayatında bir kez bile bir işe yaradığı görülmemiş insanlar için üretilmiştir. Gönül rahatlığı ile yüzlerine karşı kullanabilirsiniz, zira tam olarak ne dediğinizi anlamayacak hatta iyi birşey söylediğinizi zannedecek ve yüzünde her zamanki gibi sahte gülümsemesi ile durumu idare edecektir.
Kaynak: Mart 2011, E. Sönmezer
Doğum gününü telefonuna kaydederken tekrar eden toplantı cinsini yıllık seçtikten sonra tekrarlama sayısını sonsuz seçtiğin an için sızlayıp bunun imkansız olduğunu bile bile kendi kendinize inşallah diyorsan, O’nu gercekten çok seviyorsun demektir.
Kaynak. E. Sönmezer Ağustos 2013.

İ.

İmkansız kendine inanmama, sabırdan yoksun olma ve düşük konsantrasyonun birleşmiş halidir. 

Anlamı: İmkansız diye birşey yoktur.
İspatı: Aşağıda. 
Kullanım Yeri: İşi gücü işin nasıl yapılamayacağını anlatmak olan insanların üzerinde, “Mazeret popo gibidir herkesde bulunur” dedikten hemen sonra ekteki görselle destekleyerek uygulayın, eğer ne malum o taşların yapıştırma olmadığı gibi bir tepki alırsanız hemen nefesinizi ekonomik tüketim moduna geçirip tartışmayı sonlandırın.  

Kaynak: E. Sönmezer Ağustos 2012 Tasos’da taşı taşın üstüne bir bir diken isimsiz İtalyan’ın zihnimde uyandırdığı yüzleşme.

 
 
İnsanların hayata bakışlarını olaylar karşısındaki tutumlarıyla sana, inançlarını vicdanlarının sızlamasıyla  sadece Allah’a gösterirler.
 
Bakmak ve görmek arasında hem nörolojik hem de bilinçsel olarak nasıl çok ciddi bir fark varsa, “hayata bakış” ile “inanç” arasında işin içine bir de iyiyi ve kötüyü ayırmamızı sağlayan vicdanımızın da girmesinden dolayı daha büyük fark olduğunu, insanın yer yüzündeki en adaptif ve oyuncu yaratık olduğunu hiç aklımızdan çıkartmadan, bir daha ki sefere insanları “dünya görüşlerine” göre yargılamadan önce bu farkın bilincinde ahkam kesmemizi hatırlatmak için ufak bir not sadece.

(c) E. Sönmezer Temmuz 2014

H.

Hayat, karşına çıkan fırsatların çay tabağındaki şekerler, elindekilerin çay kaşığı, kaderin de garson olduğu bir oyundur.

Anlamı: Hala anlamadıysanız, size ilk servis edilen çayda, garsona şekeri kullanmadığınızı söyleyin ve yaptığı hareketi bir kenara not edin.

(c) E.Sönmezer Ocak 2015

K.

 
Kraliçe düğün yapar, Obama camdan bakar. Anlamı: Bu linkteki yazımdan okuyabilirsiniz

N.

 
Negatif insanlar sallanan sandalye gibidir. Seni sallarlar, sallarlar ama hiç bir yere götürmezler.

Net assett’in olacak, ne kasetin olacak.

Anlamı: Çok sevdiğim bir dostum, Uludağ Ekonomi Zirvesi oturumlarını yan yana takip ederken, “Bu hayatta doğru karar verebilmek için net assett’in olacak” demişti, ortamdaki gürültüden yanlış duymuş, “ne kaseti demiştim ? Ardından birlikte, bu hayatta doğru karar verebilmek için net assett’in olması gerektiğini, ancak kasetinin olmaması gerektiğine karar vermiştik.

Ö.

Özgüvenini ölçmek istiyorsan, biri  sana şans dilediğinde ne hissetiğini hatırla.  

Anlamı: Özgüven kelimesi “self esteem” teriminin Türkçe’ye başarızca çevirilmiş halidir. Dilimizde öz hem saf hem de benlik anlamında kullanıldığı için özgüven kelimesi birçok kişi tarafından “kendine güven”  anlamında kullanılarak kelimenin anlamı olabildiğine sığlaştırılır. Halbuki özgüven kelimesi kişinin kendisi ile ilgili iyi duygular geliştirmiş olması ve kendisi olmaktan mutlu olması seviyesini anlatır. Davranışlarımızı en temelde özgüvenimiz, içinde bulunduğumuz ortamın güven seviyesi ve egomuz’un bileşimi belirler. Gelecek içinde ölüm, kalım, büyük ikramiye, hastalık, sağlık, aşk, ayrılık  gibi kişisel varlığımızı her anlamda etkileyecek birçok etmeni belirsiz sırada ama teorik olarak aynı oranda barındıran bir bilinmezler kümesidir. Yakın ya da uzak gelecek farketmez, eğer herhangi bir şekilde gelecekle ilgili şans dileniyorsa alt yazıda genellikle geleceğin barındırdığı negatifliklerden uzak olma temennisi içerir. Kişinin zihnin gelecek gibi belirsiz, yani güven seviyesi düşük bir ortamla ilgili bu tip önermeyle karşılaştığı an hissettiği duyguların pozitif olması için özgüvenin bir hayli yüksek olması gerekir. Kendisine dilenen şansı amacı ne olursa olsun tehdit ya da kinaye olarak algılamak özgüven seviyesinde düşüklüğe işaret eder. Kullanım Yeri: Sadece kendi kendinize ara sıra söylemeniz tavsiye olunur.R.

Raslantı, algımızın aklımızı kandırdığı durumlarda, aklımıza olan inancımızı yitirmemek için uydurduğumuz bir kelimeden başka bir şey değildir.

Anlamı:Bence, İster kader, ister kısmet, ister şans deyin şu hayatta olan biten her şeyin bir düzeni, bir nedeni vardır. Yaşam denilen yolculuğumuzun içinde olan biten herşeyi görsel ya da mantıksal bir şekilde anlamdırma imkanımız olmaz, bu tip durumlarda şans, tesadüf kısmet gibi inanç sistemimize göre nedenler bulup açıklarız. Algımızın aklımıza nereye kadar oyun oynayabileceğine bakmak isterseniz aşağıdaki TED Talk’a göz atın derim:

 

 

T

Tuttist olmak ya da olmamak, bütün mesele burada. 

Anlamı: Örnekleri ve detaylı açıklamaları ile beraber bu anlamını Tuttist’lik üzerine linkinden okuyabilirsiniz.

 

Y.

Yokuş koştuğunun farkına varmadan yokuş koşamıyorsan henüz güçlü sayılmazsın

Anlamı: Uzun mesafe koşucularının özellikle antreman parkurlarında bulundurdukları yukarı  doğru yürümesi bile dert olan yokuşlar vardır. Bu yokuşlar genellikle ilk başlarda nefes nefese bırakır ve durmadan koşması bile ciddi bir irade gerektirir. Eğer yeterince sabır gösterip antreman yaparsanız bir gün gelir, her defasında sizi nefes nefese bırakan o yokuşu çoktan koşup geride bıraktığınızı fark edersiniz. Bu noktaya gelmek bedensel olduğu kadar zihinsel de hazırlık ve rahatlık gerektirir. Bu kural sadece uzun mesafe koşu için değil, asıl uzun mesafe koşu olan hayatın kendisi için de tastamam geçerlidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: